Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ragnarok Online
Yazar Mesaj
farukmetin Çevrimdışı
Administrator
*******

Mesajlar: 280
Üyelik Tarihi: 24-09-2014
Rep Puanı: 6
Seviye: 15
Yaşam Puanı: 76 / 366
Yetenek Puanı: 93 / 3,929
Deneyim: 65 / 100
Mesaj: #1
Information Ragnarok Online
Merhaba Arkadaşalar ;
[Resim: Ragnarok-Online-2-61.jpg]Aliveingames’den herkese selamlar. Bugünkü konuğumuz belli bir yaşın üstündeki her MMO oyuncusunu geçmişe götürecek bir oyun olan Ragnarok. Fakat tamamen yenilenmiş ve yeni nesil oyuncuların da beğenisine sunulmuş bir halde. Oyunumuzun adı Ragnarok Online 2: Legend of the Second.

Bundan tam 11 yıl önce karşımıza çıkan Ragnarok geniş oynanabilirliği ve çizim kalitesi ile bir çok RPG ve FRP severin büyük beğenisini toplamıştı. Gravity Games ve Asiasoft firmaları boş durmadı, uzun bir geliştirilme sürecinin ardından bu güzel yapımı 2. oyunu ile tekrar karşımıza çıkardılar. Fakat ilk oyunun aksine Ragnarok Online 2 karşımıza Unreal Engine 3 motorunun desteğini arkasına almış halde tamamen ve tamamen 3 boyutlu olarak çıkıyor. Bu çağ atlama olayı sadece grafikler ile de sınırlı değil. Ragnarok Online 2 kökenine bağlı kalmayan bir yapım. Oynanışa etki eden birçok unsur ilk oyundan çok farklı gözüküyor. Bu durum her ne kadar bir kesim oyuncunun canını sıksa da yeni nesil MMO severlerin hoşuna gidebilir. Çünkü oyun eskisi kadar fazla detay içermiyor.

Ragnarok Online 2: Legend of the Second şu an sadece birkaç uzakdoğu ülkesi için yayınlanmakta. Oyun açık beta da olarak gözükse de malesef ülkemizden erişim oldukça zor. Bu yüzden oyun tam sürüm olarak yayınlanana kadar bizden detaylı bir inceleme beklemeniz yanlış olur. Fakat biz oyunu merak edenler için önemli detayları içeren bir yazı hazırladık. Bu makalenin bir inceleme değil; ön inceleme olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. Lafı fazla uzatmadan oyunu tanıtmaya başlayalım ;

NE OLSAAM NE OLSAM ?

RO 2 ilk oyunundan farklı bir karakter seçimi ile karşımıza çıkıyor. Hatırlarsanız Ragnarok’da ilk 10 level acemi olarak dolaşılır daha sonrasında bir sınıf seçilerek yola devam edilirdi. Yeni oyunda ise durumlar biraz daha farklı. Sınıf seçiminizi karakter yaratma ekranında yapıyorsunuz. Fakat her sınıfın 2’şer adet de yan sınıfı bulunuyor ve level 25 olduğuzda sizden bir yan sınıf seçimi yapmanız isteniyor. Bu sınıfları detaylıca tanıyalım;

1- Swordman
Swordsmanlar çocukluklarından bu yana kılıç ve büyü eğitimi almışlardır. Büyüleri genelde kendilerini ve takım arkadaşlarını korumak üzerinedir. Ellerinde bulunan kocaman kılıçları ile düşmana karşı ön saflarda yer alır ve zorlu zindanlarda takım arkadaşlarına sahip çıkarlar. Aynı zamanda kalkan eğitimi alarak kalkan da kullanabilmektedirler. Level 25 olduklarında Knight ve Warrior olmak üzere iki yan sınıfa ayrılabilirler.

Knight: Bir şövalye her zaman başı yukarıda yürür. Defans büyüleri üzerine sıkı eğitim alan Knight sınıfı kalkanını savaş sırasında etkin olarak kullanabilmesi ile bilinir.

Warrior: Savaş alanlarını ikinci evleri olarak kabul eden Warriorlar biraz daha hasar ağırlıklı çalışır. Yetenekleri ellerindeki kılıcı düşmana en iyi şekilde savurmak ve yeri geldiğinde o kılıç ile kendini savunma üzerinedir.

2- Magician
Magicianlar oyunun büyü ile içli dışlı olan sınıfıdır. Dünyayı parmakları ucunda döndürebileceklerine inanırlar. Beyin güçlerini kullanarak sağlam hasar verebilirler fakat kendilerini savunma konusunda biraz şanssızlardır. Level 25 olduklarında Wizard ve Sorcerer olarak iki yan sınıfa ayrılırlar.

Wizard: Oyunun cadıları olarak bilinirler ama uçan süpürgeleri yoktur. Wizard sınıfı ateş büyülerine hükmeder ve ateşi en iyi şekilde kullanır. Yeri geldiğinde büyük meteorlar oluşturabilir ya da rakiplerine ışık demetleri gönderebilirler.

Sorcerer: Nerede kanayan bir yara varsa oraya ilk koşanlar Sorcererlar olur. Bu sınıf hasar vermek yerine biraz daha doğanın mucizelerinden faydalanmayı tercih eder. Yaralı takım arkadaşlarına iyileştime büyüleri yapabilmektedirler.

3- Archer
Archerlar oyunun keskin nişancılarıdır. Ellerinde ok ve yay ile gezerler. Uzak mesafeden saldırı yapabildileri gibi düşmanlarından da hızla kaçabilirler. Genelde büyü kullanan sınıflara karşı dayanıksız olmaları ile bilinirler. Archerlar level 25 olduklarında Ranger ve Beastmaster olmak üzere iki yan sınıfa ayrılırlar.

Ranger: Evrenin onurlu okçuları olarak bilinirler. Düşmalarına karşı eğitimli şahinlerini ve akıllıca tuzaklarını kullanırlar. Savaşın gidişatını değiştirmek onların işidir.

Beastmaster: Beastmasterlar tabiri caiz ise bir ayı kadar güçlüdür. Onlar doğada bulunan hayvanların gücünü kullanabilir ve yüksek hasarlar verebilirler.

4- Thief
Thief sınıfı oyunun hırsızlık yapanlar kaçakçılarıdır. Pek şerefli bir sınıf olarak bilinmeseler de kurnazlıkları ve zehirli bıçakları sayesinde insanlar onlara saygı duyar. Bir gölge kadar sessizlerdir, gecenin karanlığı kadar görünmez... Level 25 olduklarında Assassin ve Rogue olmak üzere iki yan sınıfa ayrılabilirler.

Assassin: Assassinler oyunun gölgeleri olarak alınırlar. Oldukça iyi saklanma becerilerine sahiptirler. Birden bire ortalıktan yok olabilir ve size arkadan saldırabilirler.

Rogue: Ellerinde tuttukları zehirli bıçaklar ile Ragnarok evreninin korkulu rüyası olan bu sınıf zincir kullanabilir ve kullandığı zincir ile rakibinin etrafında dans ederek onu hareketsiz kılar. Ayrıca özel iksirler içerek kendi becerilerini bir süreliğine de olsa değiştirebilir.

5- Acolyte
Kendini kutsal yeteneklere adamış bu sınıfın büyü gücünü kullanmaktadır. Kendilerini ve yandaşlarını iyileştirebilir veya onlara can depolayabilirler. Oldukça nazik ve sempatik olmaları ile tanınırlar. Level 25 olduklarında Priest ve Monk olmak üzere iki farklı yan sınıfları bulunmaktadır.

Priest: Kendilerini tamamen tanrının güçlerini kullanmaya adayan bu sınıf kendilerine eşlik edecek melekleri savaş meydanına çağırabilir. Bu melekler yolu ile büyülerine kullanarak takım arkadaşlarını iyileştirirler. Kendilerini tanrı Odin’in cezalandırıcıları olarak adlandırırlar.

Monk: Kendilerini dua ve meditasyona adıyan Monklar derin bir fiziksel güce sahiptir. Aldıkları eğitim ile bu güce istedikleri gibi hükmedebilir ve onu rahatça kullabilirler. Biraz daha yakın saldırılara odaklılardır.

CRAFT ve MESLEK İŞLERİ

Bir Rpg oyunun olmazsa olmazları olan meslekler ve craft sistemi tabii ki Ragnarok Online 2’de de aktif halde kullanılacak. Oyunda mesleğinizi karakter yaratma ekranında seçebileceksiniz. RO 2 de şu an için 4 meslek bulunmakta. Bunlar; Chef, Alchemist, Artisan ve Blacksmith. Oyunda craft olayı ise oldukça basit. Seçtiğiniz mesleğe ait materyalleri kolayca topluyor ve craftlayabiliyorunuz. En iyisi biz meslekleri tek tek inceleyelim de daha iyi anlaşılsın;

Alchemist

Oyunun simyacıları diyebiliriz onları. Bitkileri toplayarak can ve mana kazandıran iksirler hazırlayabilirler. Ayrıca bazı yetenekler kazandıran özel iksiri de hazırlamak onların işidir.

Artisan
Artisanlar etrafta dolaşıp öldürdükleri hayvanların derini yüzer ya da tekstil malzemeleri ararlar. Tahmin edebileceğiniz gibi işleri kıyafet dikmektir. Oyunda bulunan hafif zırhları üstün terzilik yetenekleri sayesinde kolayca dikebilirler. Ayrıca özel taşlar kullanarak giysilere süper güçler de ekleyebilirler.

Blacksmith
Artisanların aksine Blacksmithlerin güçlü kolları vardır. Onlar biraz daha ağır zırhlar ve silahlar ile ilgilenirler. Kullanacakları malzemeleri ise genelde maden kazarak bulurlar. Silahlara ve zırhlara taş eklemek için gereken deliklerden açabilir, taş basabilirler.

Chef
Geldik en şirin mesleğe. Adından da anlaşılacağı üzere bu oburlar oyunun aşçılarıdır. Yaptıkları lezzetli yiyecekler kullanıldığında özel bufflar kazandırır ve can yeniller. Malzemelerini doğanın her alanında toplayabilirler.

CARD ve KHARA SİSTEMLERİ

Ragnarok Online 2 bu iki özelliği ile diğer oyunlardan biraz ayrılıyor. Bu iki sistemi ilk oyunu oynayanlar çok iyi hatırlayacaktır. Fakat iki sistem üzerinde de biraz oynamalar yapılmış ve basit hale getirilmiş. İlk olarak çok dikkat çeken kart sistemi başlayalım. Karakteriniz belirli level aralıklarında özel kart slotları kazanıyor ve bu slotlara genelde yaratıklarından düşmekte olan oyun kartları yerleştirilebiliyor. Bu kartlar size ekstra statlar sağlıyor. Örneğin level 10 da düşen bir kart bana +5 str kazandırmıştı. Kartlar bronz, gümüş ve altın olmak üzere üç farklı şekilde sıralanıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere altın renkli kart en iyi istatistikleri size kazandırırken bronz renkli olanlar biraz daha güçsüz kalıyor. Tabii ki level 10 da düşen bir altın kart level 60 da düşen bir bronz kartın onda biri bile etmiyor. Siz level atladığızda düşen kartların kalitesi ve kart slot sayısınız da buna bağlı olarak artıyor. Kart sistemi oyuncunun ufak da olsa karakterine kişisel dokunuşlar yapmasına izin veren harika bir sistem. Kartların renkleri ise birbirinden güzel.
Başta da belirttiğim gibi oyunun bir diğer güzelliği de Khara ismi verilen ödül sistemi. Oyunlarda ‘başarım’ ya da ‘achievent’ olarak adlandırılan bu sistem RO 2’de biraz daha anlam kazanıyor. Yaptığınız özel görevler, kazandığınız turnuvalar. özel etkinlikler gibi birçok özel şey sizin Khara adlı karakter özgeçmişinize işleniyor ve oyunda neler yaptığınız herkes tarafından görülebilir hale geliyor. Bunun yanında bu Kharalar size bonus statlar ve bazı boostlarda kazandırıyor. Bende RO 2’yi farklı kılan en iyi özelliklerden biri de bu olmuş.
TABİİ Kİ PvP

Bize bu kadar şeyden bahsettin bu oyunda PvP yokmu demeyin. Elbette RO 2 de PvP de var fakat baştan söyleyeyim oyun kesinlikle PvP üzerine değil sadece ihtiyacı karşılasın diye eklenmiş diyebilirim. Oyunun PvP sistemi oldukça basit bir mantıkta işliyor. Herhangi bir yerde rakibiniz üzerine sağ tıklıyor ve ona düello teklifi yolluyorsunuz. Karşınızdaki kişi teklifi kabul ederse anında savaşmaya başlıyorsunuz. Bu kadar basit. Öyle devasa PvP haritaları falan bekliyorsanız daha çok beklersiniz çünkü Ragnarok asla PvP sistemine dayalı bir oyun olmadı ve bu yeni oyununda da böyle bir devrimin gerçekleşmesi şu anlık zor. Bunun dışında ilerde küçük boyutlu haritalarda arenalar olacağı ve toplu PvP nin gelebileceği söyleniyor. Belki de gelmiştir. Ben görmedim, duymadım, bilmiyorum...
GRAFİKLER VE SESLER

Oyunu tanıtmaktan grafiklere laf söylemeye vakit kalmıyordu az kalsın neyse ki son anda aklıma geldi. Evet dediğim gibi oyun Unreal Engine 3 motoru ile geliştirlmiş. Aslında Ragnarok efsanesi 3 boyutlu olarak oynamak insana böylesine bir keyif veriyorken gelin biz hiç girmeyelim bu grafik eleştirme işine. Neyse tamam girelim hadi. Öncelikle oyunun oldukça güzel bir renk paleti bulunmakta. Her yer cıvıl cıvıl. Skill efektleri falan insanın ruhuna dokunan cinsten. Fakat kaplamalar öyle aman aman değil onu belirteyim. Bazı yerlerde eksik kaplamalar bazı yerlerde de optimizasyon sorunları göze çarpıyor. İç içe giren karakterler, yok olan saçlar vs. de buna eklenince bazen keyif kaçırıyor evet. Ama inanın o birbirinden şirin karakter çizimleri hele ki Ragnarok’un o unutulmaz yaratıkları, hani vardı ya jel gibi olanlar oyunun başında çıkarlardı (adı aklıma gelmedi çaktırmayın) işte onları 3 boyutlu görmek bile insana zevk veriyor. Boşverin siz grafiği falan herşey grafik olsa TERA free to play olmazdı...
Bir de sesler vardı evet. Grafikleri ahım şahım olmayan oyun sesler konusunda taviz vermemiş. Kullanılan müzikler atmosferi destekler nitelikte olmuş. Yaratık ve karakter sesleri ise kulağa oldukça hoş geliyor. Tek can sıkıcı nokta olarak NPC seslendirmeleri gösteriliyor. Oyunda birçok NPC halen seslendirilmemiş durumda fakat bu sorunun ilerleyen aylarda giderileceği açıklandı. Oyun daha tam sürüme geçmediği için de bence bu açık biraz kabul edilebilir. Bu arada oyunda SoundFX ve 7+1 kolon desteği de mevcut diyorlar. Ama ben 7+1 kulaklık kullandığım halde tam verim alamadım diyebilirim.

YETER ARTIK BİTİRİYORUZ...

Evet Ragnarok Online 2’nin ön incelemesini daha fazla uzatmadan bitirmek istiyorum. Oyunda daha anlatılacak birçok şey var. En azından dungeon sisteminde ve oyunda bulunan petlerden hiç bahsetmedim. Peki neden bahsetmedim? Çünkü bu bir ön inceleme. Amaç siz sevgili okurlara oyunu anlatmak değil, tanıtmak. Umarım bende nacizane sizlere oyunu tanıtabilmişimdir. Ragnarok Online 2 sadece ismiyle bile beni kendine bağlayan bir oyun. Tam sürüm olarak Avrupa’da yayınlanmasını ise dört gözle beklemekteyim. Bir sonra ki incelemeye kadar hoşçakalın, oyunlar ile kalın efendim...

Saygılarımla..

Tags : Ragnarok, Ragnarok online, Ragnarok indir, Ragnarok indir, Ragnarok oyna, Ragnarok nasıl oynanır, Ragnarok karakterleri, Ragnarok en iyi karakter, Ragnarok türk serveri, Ragnarok pvp, Ragnarok rustserverler.com
12-10-2014 18:53
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Rust Serverler | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS