Facebook

Cevapla 
 
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rappelz Moblar Hakkında Genel Bilgiler
Yazar Mesaj
farukmetin Çevrimdışı
Administrator
*******

Mesajlar: 280
Üyelik Tarihi: 24-09-2014
Rep Puanı: 6
Seviye: 15
Yaşam Puanı: 84 / 366
Yetenek Puanı: 93 / 3,563
Deneyim: 65 / 100
Mesaj: #1
Information Rappelz Moblar Hakkında Genel Bilgiler
Merhaba Arkadaşlar ;

Mob

Yaratıklar diğer bir deyişle Moblar en sık karşılaştığımız rakiplerimizdirler. Bu rehberde sizlere kısaca bu rakiplerimiz hakkında bilgi vermeye çalışacağım.


Moblar ve seviyelerini gösteren haritaya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz;


İçerik

1 Mob Seviyeleri ve Renkler
2 Neler Kaybedebiliriz?
3 Neler Kazanabiliriz?
4 Mob Rütbeleri
5 ÖzelliklerMob Seviyesi ve Renkler


Mobun üzerine tıkladığımızda mobun adını rengi bizim levelimize göre mobun seviyesi hakkında bize bilgi verecektir.


Renk / SeviyeMor 9 veya daha düşük seviye

Lacivert 6 veya daha düşük seviye

Mavi 3 veya daha düşük seviye

Beyaz Sizin leveliniz ile +2/-2 seviye arasında

Sarı 3 veya daha yüksek seviye

Turuncu 6 veya daha yüksek seviye

Kırmızı 9 veya daha yüksek seviye


Neler Kaybedebiliriz?Eğer bir mob sizi yenerse bir miktar EXP, tüm bufflar ve üzerindeki tüm aggroyu kaybedersiniz. Eğer bir partide değilseniz ve kendi kendinizi diriltebilecek bir iteme sahip değilseniz öldüğünüz anda geri dönüş için belirlediğiniz şehre dönersiniz. Bu geri dönüş yerinizi şehirlerde bulunan Teleportasyoncu NPC'lerden belirleyebilirsiniz.Eğer bir gruba üyeyseniz grup üyelerinden sizi diriltmesini isteyebilirsiniz ve bu şekilde öldüğünüz noktada dirilirsiniz. Bir arkadaşınız tarafından Diriltme Parşomeni ile diriltilirseniz kaybettiğiniz EXP geri dönmez ve HP-MP barınızın sadece %10'u dolu olacaktır.


Eğer tek başına farm atıyorsanız sadece kendi karakterinizi içeren bir grup kurmak akıllıcadır. Böylece öldüğünüz anda etrafta bulunabilecek oyunculara sohbet ekranında seslenebilir ve cevap veren olursa partinize ekleyerek sizin yerinizi görmesini sağlarsınız. Sizi gören oyuncu yanınıza gelerek sizi tekrar diriltebilecektir.
Eğer yanınızda en az bir tane Kutsal Su Şişeciği taşıyorsanız öldüğünüz zaman bir ekran belirecek ve bu ekranda size kendi kendinizi bulunduğunuz noktada hiç EXP kaybetmeden ve HP ve MP'Niz tekrar tamamen dolu olacak şekilde diriltme seçeneği sunulacaktır.
Moblar sizden farklı olarak duvar veya kaya gibi solid objelerin içinden veya üzerinden geçebilirler. Buna en çok zindanlarda rastlanılır. Siz yolu dolaşmaya çalışırken mob duvarlar üzerinde en kısa yolu bularak peşinizden gelecektir. Zindan mobları sizi daha uzun süre ve mesafe takip edeceklerdir. Genellikle siz başka bir odaya geçmeden sizin peşinizi bırakmayacaklardır.Neler Kazanabiliriz?Mobları öldürdüğünüzde aşağıdakileri kazanırsınız;# Tecrübe Puanı [EXP]

# Sınıf Seviye Puanı [CP]

# Rupi

# Lak [Kolye takmanız gerekir.]

# Drop
Bir mobdan rupi veya item düşme şansı mavi renk ve üzeri her mobda aynı seviyededir.Mor renk mobları hızlıca öldürme şansımız olsa da bu renkteki bir mobdan kesinlikle rupi veya item düşmeyecektir. Bunun yanında lacivert renkte mobları da hızlı kesebiliriz. Fakat lacivert renkli moblardan da sadece rupi düşer. Bu moblardan item düşme olasılığı sıfıra yakındır.Eğer amacınız solo kasmak değil item düşürmek için farm atmaksa mavi ve beyaz renkte moblara yönelmelisiniz. Bu moblar diğerlerine göre daha hızlı öldürülebilir iken daha zor keseceğiniz daha yüksek levelli moblar ile aynı oranda item düşürme olasılığına sahiptirler.Peki biz neden farm atarız? Oyunda sadece yaratıklardan düşen ve oyun içi NPC'lerden veya Rappelz Mağazasından alınamayan itemler mevcuttur. Eğer yeterince şanslıysanız bunlardan birini düşürebilir ve bu itemi satarak rupi kazanabilirsiniz.

Mob RütbeleriMobların isimlerinin yanında bir kaç farklı işaret göreceksiniz. Bunlar mobların seviyelerine ve davranışlarına farklı özellikler eklendiğinin habercisidirler. Ayrıca farklı tiplerde ruh taşları da farklı rütbelerde moblardan düşerler.Rütbesiz Mob: Haritada bulunan temel mobdur ve sadece temel ruh taşlarından düşürürler.


[*] Rütbeli Mob: Haritada farm alanlarında bulunan boss mobdur. Nadir ruh taşları düşürürler. Normal moblardan 5 kat daha fazla HP değerine sahiptirler.[+] Rütbeli Mob: Haritada farm alanlarında bulunan şampiyon mobdur. Temel ruh taşları düşürürler. Bu moblar farm alanlarında bulunan normal moblardan daha fazla HP, atak ve defans oranına sahip olsalar da Zindanlarda bulunan temel moblardan daha az HP, atak ve defans oranına sahiptirler.[++] Rütbeli Mob: Zindan temel mobudurlar ve nadir ruh taşları düşürürler.[+++] Rütbeli Mob: Zindan ileri düzey mobudur. Nadir ruh taşları düşürürler. Zindan temel moblarına göre daha fazla HP, atak ve defans özelliklerine sahiptirler.[**] Rütbeli Mob: Zindan Boss mobudurlar. Sihirli atak kullanırlar ve nadir ruh taşları düşürürler.[??] Rütbeli Mob: Zindan Şef mobudurlar. Güçlü alan etkili sihirli ataklar kullanırlar ve epik ruh taşları düşürürler.


Karakteristik Özellikler
# Frenzy Modu# Reaksiyon# Tehdit Seviyesi [Aggro]

# Frenzy Mod:Frenzy modu yaratığa +%175 hareket hızı ve atak hızı ile beraber kritik vurma oranını %100 artırır.Eğer bir yaratığı Frenzy moda neyin soktuğunu bilirseniz bu hareketleri yapmaktan kaçınarak Frenzy modunun vereceği ani ve yüksek dereceli hasardan da korunabilirsiniz.Eğer bir yaratığa saldırır ve ardından aggroyu kaybederseniz peşinden de aynı yaratığa bir dakika kadar vurmazsanız Frenzy modu da aktive olmaya hazır hale getirmiş olursunuz.Bu aşamada aynı yaratığın tekrar ilgisini çektiğiniz anda Frenzy modda aktive olur.Frenzy modu aktive etmek için sadece yaratığa vurmak da gerekmez.Yaratığın eşik değerini aşacak kadar tehdit yarattığınız anda Frenzy modda aktive olacaktır.# Reaksiyon:Farklı özelliklere sahip moblar tehdite karşı farklı tepkiler verebilirler. Bu farklı tepkiler göz önüne alınarak mobları 3 kategoriye ayırabiliriz:$ Pasif Moblar$ Agresif Moblar [İsimleri kırmızı renktedir.]$ Destekleyici Moblar

Mobların seviyeleri ile reaksiyon çeşitleri arasında herhangi bir bağ yoktur.Destekleyici moblar yanlarında bulunan moblara yapılacak her türlü saldırıya tepki verirler. Destekleyici mobların bazıları diğer bir moba zincirlenmişlerdir. Mesela Kanlı Delici her zaman etrafında 5 tane mob ile dolaşır.Pasif moblar kendilerine saldırmadığınız sürece size karşı tepki vermeyeceklerdir.Agressif moblar tehdite karşı oldukça düşük bir eşik değere sahiptirler. Bu mobların etrafında bulunmanız bile size saldırmalarına yeter. Agresif moblar aynı zamanda destekleyici mobdurlar ve etraflarında bulunan bir moba saldırdığınızda onlarda size yönelecektirler. Epic 5 ile beraber agresif mobların isimleri de kırmızı renge boyanmıştır.Bir alana girdiğinizde öncelikle destekleyici mobları sonrasında agresif mobları en son ise pasif mobları temizlemek mantıklı olacaktır.

# Tehdit Seviyesi [Aggro]

Karakterinizin yaptığı her hareket etrafta bulunan mobların ilgisini üzerine çekecek bir miktar tehdit yaratır. Bazı agresif moblar daha düşük bir eşik değerine sahiptir ve size saldırmaya pasif moblardan daha hazırdırlar. Bir mobun aggro'su etrafta en yüksek seviyede tehdit yaratan karakter veya pete yönelik olacaktır. Aggro bir mobun hareket tarzını belirleyen özelliktir ve oyuncuların da buna yönelik davranması uygun olacaktır.Tehdit ve aggro ikilisi arasındaki ilişki zindan partilerini sıkıcı olmaktan kurtaran ve tecrübeli oyuncular ile tecrübesiz oyuncuları ayıran özelliktir. Eğer oyun içinde aggro ve tehdit ikilisi olmasaydı moblar büyük ihtimalle öldürülmesi en kolay yani defansı en düşük karakter veya pete yönelecek ve partilerde rahip ile mavi perilerin hızlıca öldürülmesine yol açacaktı.Bazı hareketleriniz yaratığa herhangi bir hasar vermese de yine de tehdit seviyenizi artırabilmektedir. Bir başka oyuncuya ya da kendinize can vermek bu hareketlerden biridir. Bir yaratık veya pet üzerinde parşomen kullanmak da benzer bir tehdit yaratır.Bazı aktif yetenekler özellikle tehdit seviyesini artırmak için tasarlanmıştır. Bunlar provokasyon yetenekleridir ve zindan partilerinde düşük defanslı karakterlerden aggroyu almak için kullanılırlar.


Saygılarımla..
(Bu Mesaj 16-10-2014 15:56 değiştirilmiştir. Değiştiren : farukmetin.)
16-10-2014 15:55
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum'a Git:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir

İletişim | Rust Serverler | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS